تجهیزات پردازشی

تجهیزات پردازشی 13

قبل از پرداختن به خرید تجهیزات سرور بهتر است اطلاعات دیگری را در اختیارتان قرار دهیم. نود های شبکه اکنون جایگاهی مهم را در بین سازمان ها پیداکرده اند و به یک عضو اساسی تبدیل شده اند. هر نود شبکه وظیفه خاص خود را دارد که باید آن را به انجام برساند. اما همانطور که از نام شبکه پیداست، پیوستگی ای که در بین اجزای آن وجود دارد ممکن است باعث شود تا اخلال در کار یکی از اجزا، کارکرد کلی شبکه را افت دهد. حتی این افت ممکن است تا مختل شدن کارکرد شبکه شما ادامه داشته باشد. جلوگیری از این اتفاق کار ساده ای است.

استفاده از تجهیزات خوب و ایده آل و خرید تجهیزات سرور مورد نیاز که ایمنی را برای شما به همراه داشته باشد، میتواند از بروز چنین فجایعی جلوگیری کند. در ادامه این مطلب به بررسی این موضوع مهم و ضروری یعنی خرید تجهیزات سرور خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

خرید تجهیزات سرور، راهنمایی برای بهینه سازی ایمن

بهینه سازی و ارتقای شبکه های کامپیوتری اصولی هستند که توسط کلیه مدیران شبکه، کارشناسان و به طور کلی هر کسی که از ذینفعان عملکرد شبکه باشد، باید مورد توجه قرار گیرد. این بهینه سازی میتواند علاوه بر ارتقای کارکرد و سرعت شبکه، گزینه های خوبی را برای جلوگیری از افت کارکرد و یا حتی ترمیم خطاهای احتمالی رخ داده در شبکه را، در اختیار شما قرار دهد. بستگی دارد که شما تا چه میزان و چه اندازه ای بخواهید بهینه سازی را روی شبکه خود اعمال کنید. شما ممکن است این بهینه سازی را روی کل شبکه اعمال کرده و یا فقط آن را با خرید تجهیزات سرور و بهینه سازی آن انجام دهید.

برای اینکه یک بهینه سازی موثر داشته باشیم، اجازه دهید تا اجزای شبکه را بررسی کنیم:

به طور کلی می توان اجزای اصلی شبکه های کامپیوتری را به سه بخش تقسیم کرد. کلاینت ها یا همان سیستم هایی که از شبکه استفاده میکنند و به آن متصل هستند. رسانه انتقال شبکه که متشکل از اجزای مختلفی مانند سوئیچ ها، روتر ها، کابل های LAN و یا فیبر های نوری هستند.و در آخر مهمترین جزء شبکه یعنی سرور، که میتوان از آن به عنوان قلب شبکه کامپیوتری یاد کرد. بهینه سازی در کلاینت ها می تواند کیفیت را تا حدودی بالا برده اما سخت می توان گفت که با بهینه سازی کلاینت، شبکه شما بهبود پیدا میکند. بهینه سازی رسانه های انتقال نیز میتواند تاثیرات خوبی را داشته باشد. اما کارکرد شبکه از ماکزیمم توانایی سرور شما بالاتر نخواهد رفت. پس بهترین گزینه برای بهینه سازی شبکه، خرید تجهیزات سرور و بهینه سازی آن است.

تجهیزات پردازشی 15

شما با خرید تجهیزات سرور و ارتقای آن میتوانید کارکرد کلی شبکه را به میزان قابل توجهی بالا ببرید.

نکته قابل توجه این است که با این کار شما می توانید بدون در نظر گرفتن سایر اجزا یک کیفیت ایده آل را برای شبکه خود فراهم کنید. خرید تجهیزات سرور علاوه بر بالا بردن کاربرد میتواند موجب افزایش سرعت، افزایش تحمل شبکه در برابر فشار های محاسباتی و عملیات های سنگین، جلوگیری از رخ دادن خرابی های سخت افزاری و جلوگیری از، از بین رفتن اطلاعات حساس را برای شما به همراه داشته باشد. اما اینکه خرید تجهیزات سرور چگونه باید انجام گیرد تا این امکانات به شما داده شود. بحثی است که در ادامه بررسی خواهد شد.

انواع ارتقا با خرید تجهیزات سرور

وقتی شما اقدام به خرید تجهیزات سرور برای بالا بردن کارایی شبکه خود میکنید، در واقع از دو جنبه میتوانید این ارتقا را روی شبکه خود اعمال کنید:

ارتقای قدرت پردازشی:

در این مورد شما با استفاده از قطعات جدیدتر قدرت پردازش اطلاعات را در سرور افزایش خواهید داد که یکی از کاربردی ترین و مهم ترین انواع ارتقا می باشد. در این حالت شما باید با افزایش قدرت سی پی یو و حافظه رم سرور خود، این مهم را به انجام برسانید. بالا بردن حافظه اصلی با خرید هارد سرور نیز میتواند در این مورد بسیار موثر باشد.

ارتقای سرعت سرور:

درست است که ارتقای قدرت پردازشی به خودی خود سرعت سرور را بالا خواهد برد. اما کارهایی وجود دارند که صرفا انتقال های کوچک و ساده ای هستند که نیاز به پردازش چندانی ندارند. اما بخاطر جریان ترافیکی سنگین شبکه ممکن است شبکه با افت سرعت مواجه شود. در این مورد استفاده از کارت شبکه سرور می تواند یک امر بسیار موثر باشد تا سرعت در شبکه یکنواخت گردد و به بالاترین میزان خود برسد. لازم به ذکر است ارتقای حافظه رم نیز میتواند برای برنامه هایی که بار محاسباتی عددی دارند بسیار موثر باشد و به طور محسوسی باعث بالا رفتن سرعت شبکه شما گردد.

خرید تجهیزات سرور یا خرید یک سرور تازه!

شما برای بهینه سازی سرور خود دو گزینه اصلی را پیش روی خواهید داشت.خرید تجهیزات سرور، و یا خرید یک سرور جدید با قابلیت های بالا. گزینه اول یکی از متداول ترین گزینه ها است. این گزینه در واقع موضوع اصلی بحث ما نیز می باشد. اما اگر شما از یک سرور قدیمی و از رده خارج استفاده کنید، نباید انتظار داشته باشید خرید تجهیزات سرور برای شما معجزه کند. ما به شما پیشنهاد میکنیم که سرور خود را به صورت کلی ارتقا داده و وقت و هزینه خود را صرف سروری کنید، که کارایی لازم، ماندگاری بالا و همینطور قابلیت ارتقای مجدد را داشته باشد.

تجهیزات پردازشی 17

گزینه های مختلفی وجود دارد که شما می توانید به عنوان یک سرور جدید برای خود در نظر بگیرید. گزینه هایی که هم قدرت پردازشی بالایی را برای شما فراهم کنند و هم از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر گزینه ها باشند. خرید سرور HP نسل 10 و یا 9 یکی از این گزینه ها است که به نحوی میتواند برای شما یک سرمایه گذاری بسیار مطمئن به حساب بیاید. شما میتوانید از بین مدل های مختلف و انواع سرورهای مختلف گزینه ای که مناسب کار شما باشد را پیدا کرده و از آن استفاده کنید. استفاده از یک سرور جدید می تواند در خرید تجهیزات سرور و ارتقای آن نیز بسیار ارزان تر از انواع قدیمی برای شما عمل کند. در ادامه چگونگی این موضوع را عنوان خواهیم کرد.

قطعات جدیدتر، قیمت بهینه تر و کاربردی تر

استفاده از یک سرور قدرتمند و کاربردی به جای سرور های قدیمی و کم قدرت دست شما را در موقع خرید تجهیزات سرور نیز باز خواهد گذاشت. توجه داشته باشید یکی از مزایایی که این گزینه برای شما خواهد داشت این است که در هنگام خرید تجهیزات سرور، شما با پرداخت هزینه کمتر می توانید تجهیزات بالاتر و با ظرفیت های بیشتری را نسبت به سرورهای قدیمی خریداری کنید. این ماهیت قطعات الکترونیکی است. هر چه نسل کامپیوتر ها جدید تر می شود، قطعات پیشرفته قیمت های مناسب تری را نسبت به قطعات قدیمی خواهند داشت.

درک این مطلب شاید کمی گیج کننده باشد پس اجازه دهید تا آن را با هم بررسی کنیم. رم های سرور یکی از قطعاتی هستند که در سرور ها با مقیاس های خیلی بالاتر از سیستم های معمولی و سیستم های دسکتاپ استفاده می شود. در سرور های قدیمی شما برای استفاده از 16 گیگابایت رم، باید قیمت خاصی را پرداخت نمایید.

حال آنکه در صورتی که همان هزینه را برای یک سرور از نسل 9 در نظر بگیریم، احتمالا با همین قیمت نتوانیم مقدار رم پایه DDR4 مورد نیاز را برای سرور تهیه کنیم. اما با هزینه ای دوبرابری میتوان 4 برابر رم DDR4 برای سرور خریداری کنید که در صورت محاسبه قیمت پایه فروش برای هر گیگابایت رم DDR4 بسیار پایین تر از قیمت فروش رم های DDR2 است. این اصل نه تنها در خرید تجهیزات سرور، بلکه در خرید سایر تجهیزات کامپیوتری نیز کاربرد دارد.

تجهیزات پردازشی 19

خرید سی پی یو سرور، بالا بردن قدرت پردازشی

در بین گزینه های مختلفی که برای خرید تجهیزات سرور ممکن است داشته باشیم، انتخاب واحد مرکزی پردازش یا سی پی یو، یک انتخاب هوشمندانه خواهد بود. شما با بالا بردن قدرت پردازشی سرور خود میتوانید کارایی سیستم را تا حد زیادی بالا ببرید. این ارتقا تاثیر مستقیمی را روی کارکرد کل شبکه خواهد گذاشت. دسترسی سایر سیستم ها به شبکه افزایش می یابد و همینطور برنامه هایی که روی سرور اجرا می شوند نیز از توان و سرعت بالاتری برخوردار خواهند شد.

وقتی شما سی پی یو را به عنوان گزینه اصلی خرید تجهیزات سرور انتخاب میکنید، لیستی از انتخاب های مختلف را پیش روی خود خواهید دید. در بین برند های مختلف و مدل های مختلف سی پی یو های گوناگونی که در این لیست وجود دارند، سی پی یو سرور زئون عنوانی است که بیش از دیگران خودنمایی می کند. عنوانی درخشان با کارکرد های شگفت انگیز.

زئون، پیشتاز در سالیان متمادی

زئون نه تنها قدرت پردازشی فوق العاده ای را برای شما به همراه خواهد آورد، بلکه امکانات بهینه سازی خوبی را به شما خواهد داد. استفاده بهینه از فضای هارد و تغییر فشار لود کاری سرور شما برای در امان ماندن حافظه از آسیب های احتمالی یکی از ویژگی هایی است که شما با انتخاب این مورد برای تصمیم خرید تجهیزات سرور بدست خواهید آورد. علاوه بر آن این سی پی یو قابلیت های هوشمندی دارد که باعث مصرف بهینه برق در سرور و پایین آوردن دما می شود. این امکان باعث کاهش دما گردیده و استهلاک سایر تجهیزات را پایین می آورد. این امر باعث بالا رفتن عمر قطعات سرور شما شده که از خرید تجهیزات سرور در مدت کوتاه و تعویض زودهنگام آن ها جلوگیری خواهد نمود، و از لحاظ اقتصادی منافع زیادی را برای شما خواهد داشت.

ارتقا حافظه، گزینه مناسبی برای خرید تجهیزات سرور

یکی از بهترین گزینه هایی که برای خرید تجهیزات سرور می توان به سراغ آن رفت و تاثیرات شگرفی را در کارکرد سرور شما می گذارد، افزایش حافظه رم سیستم شما است. رم سرور شما مسئولیت جابجایی اطلاعات پردازشی را برعهده دارد و از آنها نگهداری میکند. پس هر چه سرعت آن و همینطور ظرفیت این حافظه بالا تر باشد، سرور شما عملکرد بهتری را به شما خواهد داد. ممکن است در ابتدا به نظر برسد که صرفا ارتقای حجم رم کافی است. اما به هیچ وجه اینطور نیست.

قابلیت ویژه رم های سرور

وقتی حافظه رم را برای خرید تجهیزات سرور در نظر بگیرید، حجم رم تنها یکی از فاکتور هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد. نوع رم یکی از مواردی است که می تواند تاثیرات مهم و بسزایی را در کارایی سیستم به نمایش بگذارد. رم های سرور قابلیت های مختلفی مانند ECC را به شما عرضه می کنند. این قابلیت میتواند ارور ها و خطاهای پیش آمده در حافظه را به صورت کامل رفع کند. شاید در نظر برسد که این ارور ها خیلی هم زیاد نیستند اما برای ترافیک کاری سرور و باری که روی آن وجود دارد، خطاهای حافظه میتواند فاجعه بار باشد. این قابلیت در آزمایش های مختلف بهترین عملکرد ها را از خود نشان داده است.

شما میتوانید حافظه را به عنوان المان خرید تجهیزات سرور انتخاب کنید و مطمئن باشید که از این انتخاب ضرر نخواهید کرد. افزایش حافظه می تواند مصداق اصلی خرید تجهیزات سرور برای بالا بردن کارایی و سرعت باشد. برای بالا بردن حافظه سرور خود شما میتوانید از رم سرور استفاده کنید و یا کیت های حافظه که نمونه های بهینه سازی شده این رم ها با مدار های اضافی هستند را  جایگزین کنید.

خرید هارد سرور، افزایش ظرفیت و حافظه اصلی

یکی دیگر از گزینه های کاربردی برای خرید تجهیزات سرور افزایش و ارتقای حافظه اصلی سرور است. حافظه ای که علاوه بر فراهم کردن فضای ذخیره سازی برای فایل ها و برنامه های روی سرور توسط خود سرور و برای موارد پردازشی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. امروزه هارد های پرقدرت و حرفه ای استفاده شده در سرور ها میتوانند با سرعت انتقال بالایی که دارند یک عامل فوق العاده مهم در خرید تجهیزات سرور باشند.

تجهیزات پردازشی 21

انتخاب هارد سرور برای خرید تجهیزات سرور به شما امکان افزایش فضای ذخیره سازی دائمی روی سرور تان را می دهد. این افزایش و استفاده از آن به عنوان فضای مجازی برای پردازش های درون سرور از آنچه که فکر میکنید مهم تر خواهد بود. در شبکه های گسترده عموما از استوریج ها برای اینکار استفاده می گردد.

استفاده از چند هارد، یک گزینه مناسب

شما ممکن است سروری مانند سرور های تیغه ای HP داشته باشید که بتوانید از چندین هارد به صورت همزمان استفاده کنید. در صورتی هم که از سرور هایی با قابلیت های پایین تر برای این کار استفاده میکنید، میتوانید با اضافه کردن یک هارد سرور در کنار هارد خود و رسیدن به ماکزیمم فضای پشتیبانی شده توسط سرور، سرور خود را به حد بالایی از کارکرد نزدیک کنید.

تجهیزات پردازشی 23

کارت شبکه سرور، گزینه ای کاربردی برای افزایش سرعت

سرعت انتقال داده ها در شبکه وابسته به رسانه های انتقال هستند. شما با خرید تجهیزات سرور که در واقع با این رسانه ها در ارتباط هستند و وظیفه دریافت و ارسال اطلاعات را دارند، میتوانید از بهبود سرعت شبکه خود اطمینان حاصل کنید.

کارت شبکه سرور یکی از قطعاتی است که علاوه بر خود سرور ها می توان روی کلاینت ها نیز مورد استفاده قرار گیرند. مهم ترین وظیفه این قطعه همان دریافت اطلاعات از بستر شبکه و همینطور ارسال اطلاعات وارد شده از طریق شبکه می باشد. تفاوت این کارت شبکه و سوکت های LAN تعبیه شده روی مادربرد های کامپیوتر ها در این است که این قطعه می تواند سازگاری کاملی را با شبکه ایجاد نماید.

این سازگاری که از طریق اتصال مستقیم این کارت شبکه روی باس های مادربرد صورت میگیرد، باعث میشود تا یک سیستم عادی و معمولی بتواند به سرعت انتقال های بالایی مانند 1 گیگابایت و یا 10 گیگابایت که روی بعضی از شبکه ها پیاده سازی شده اند دسترسی پیدا کند.

در صورت عدم استفاده از این قطعه شما سرعت شبکه خود و سرعت اتصال به سرور را تا اندازه ای که پروتکل های ساده LAN و سوکت های انتقال سریال معمولی شما اجازه خواهند داشت، کاهش خواهید داد. به طور معمول برای سیستم های عادی این سرعت 100 مگابایت بر ثانیه می باشد.

نکته ای مهم در خرید کارت شبکه سرور

خرید کارت سرور شبکه به عنوان خرید یکی از تجهیزات مهم شبکه همواره موردی بوده است که توجهات زیادی را بخود جلب کرده است. اما باید توجه داشت که اشتباهاتی مانند خرید کارت شبکه ای که با ویژگی های سرور و یا سرعت شبکه همخوانی دارد یک مورد رایج است. باید توجه داشت در صورتی که سرور شما امکانات کنترلی خاصی را روی شبکه اعمال می کند و یا ویژگی هایی مانند جلوگیری از تصادف و یا آدرس یابی پیشرفته را برای شما فراهم میکند. شما باید از کارت های شبکه ای استفاده کنید که این قابلیت ها را پشتیبانی کنند. در غیر اینصورت شما باعث افت شدید کارایی شبکه خود خواهید شد.