تجهیزات ذخیره سازی 

سرور و تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات

در دنیای اطلاعات‌محور امروزی، تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات یکی از مهم‌ترین ضرورت‌ها برای اداره شرکت‌ها محسوب می‌شوند. در طول زمان، حجم داده‌ها به‌طور تصاعدی افزایش می‌یابد و به همین دلیل نیز انتخاب تجهیزات مناسب برای ذخیره سازی اطلاعات نقش مهمی در نگهداری امن و دسترسی صحیح به اطلاعات خواهد داشت.

به طور کلی، شرکت‌ها هنگام انتخاب تجهیزات ذخیره سازی، سه انتخاب پیش‌رو دارند. این انتخاب‌ها شامل تجهیزات SAN (شبکه فضای ذخیره سازی)، NAS (ذخیره سازی متصل به شبکه) و DAS (ذخیره سازی پیوست‌شده مستقیم) هستند.

اکثر شرکت‌هایی که به دنبال مدرن‌سازی زیرساخت‌های خود هستند، از رویکرد ترکیبی ابری استفاده می‌کنند، که ترکیبی از یک یا چند گزینه فوق در آن استفاده می‌شود.

این مقاله تفاوت بین تجهیزات ذخیره سازی و نحوه انتخاب مناسب آنها را مورد بحث قرار می‌دهد.

ذخیره ساز

تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات در شبکه (Storage)چیست؟

تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات در شبکه بر اساس نوع ذخیره سازی مشخص می‌شوند. انواع ذخیره سازی اطلاعات در سیستم‌ها به شرح زیر هستند:

خرید ذخیره ساز

SAN یا storage area network

شبکه فضای ذخیره سازی (SAN) شبکه یا زیرشبکه‌ای است به وسیله آن کامپیوترها و سرورها به یک شبکه واحد متصل شده و اطلاعات را از آن سب می‌کنند. SAN شامل تعدادی هارد است که همگی اطلاعات در آن ذخیره شده و همه کامپیوترها به آن وصل می‌شوند. SAN از پروتکل‌هایی مانند iSCSI، SCSI و کانال فیبر استفاده می‌کند.

تجهیزات ذخیره سازی  SAN، تجهیزاتی هستند که برای این نوع ذخیره سازی استفاده می‌شوند و در سازمان‌ها بسیار محبوب هستند. این تجهیزات امکان دسترسی همه دستگاه‌ها را در زمان واحد به شبکه فراهم می‌کنند. به عبارت دیگر، اتصال یک دستگاه به SAN از طریق این تجهیزات، تداخلی را در اتصال سایر دستگاه‌ها ایجاد نمی‌کند.

پیش از SAN، سرورهای از دیسک‌های داخلی برای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده می‌کردند و این اطلاعات را در دسترس همه کامپیوتر‌های متصل به سرور قرار می‌دادند. اما تجهیزات ذخیره سازی SAN این امکان را فراهم کرده‌اند که سرور، فایل‌های خود را بدون اشتراک‌گذاری برای استفاده محلی حفظ کند و اطلاعات مشترک مورد نیاز از طریق SAN و بدون دخالت سرور در اختیار همه کلاینت‌ها و حتی سرور قرار بگیرد.

 

مزایای ذخیره سازی SAN به شرح زیر است:
  • در دسترس‌بودن: از آنجایی که SAN شبکه‌ای از دستگاه‌های ذخیره سازی متصل به هم و رایانه‌های موجود در شبکه است، اختلال در یک مسیر باعث عدم دسترسی به اطلاعات نمی‌شود. در این شرایط، SAN از طریق مسیرهای دیگر قابل دسترسی است.
  • سرعت بالا: در SAN، ذخیره سازی اطلاعات در یک شبکه کاملا جداگانه انجام می‌شود. این شبکه به LAN (شبکه محلی) ارتباطی نداشته و از طریق آن فعالیت نمی‌کند. این کار پهنای باند را در LAN آزاد می‌گذارد و سبب می‌شود تا سرعت ارسال اطلاعات تا حد زیادی افرایش یافته و با افزایش ترافیک، دسترسی به دیتا دچار مشکل نشود.

مقیاس‌پذیری: SAN می‌تواند شامل چندین دستگاه ذخیره‌ سازی باشد. در صورتی که نیاز به فضای بیشتری برای ذخیره‌سازی اطلاعات باشد، این سیستم بدون ایجاد مشکل در دیتاهای ذخیره شده قبلی، به راحتی قابل گسترش است.

تجهیزات ذخیره ساز

NAS یا Network-attached Storage

ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) یک روش برای دسترسی به اطلاعات است که معمولا در کسب و کارهای کوچک که کامپیوتر و تجهیزات آنها از طریق شبکه  LAN  با هم در تماس هستند استفاده می‌شود. در این روش، همه کلاینت‌های متصل به شبکه، با دسترسی به یک نقطه واحد از اطلاعاتِ به اشتراک‌ گذاشته شده استفاده می‌کنند. تجهیزات ذخیره سازی NAS به طور مجزا به فروش می‌رسند و برای این نوع ذخیره سازی ساخته شده‌اند. این نوع ذخیره سازی برای کسب‌وکارهایی که چندان گسترده نیستند و از تعداد معدودی کامپیوتر تشکیل شده‌اند مناسب است.

 

مزایای ذخیره سازی NAS به شرح زیر است:
  • مقیاس پذیری: NAS به راحتی قابل افزایش است. به عبارت دیگر در صورتی که نیاز به فضای ذخیره‌سازی بیشتری برای اطلاعات باشد، بدون از دست رفتن اطلاعات قبلی، می‌توان فضای ذخیره‌سازی را افزایش داد.
  • دسترسی چند کلاینت به شکل همزمان: NAS دسترسی به داده‌ها را برای دستگاه‌های موجود در شبکه آسان می‌کند.کاربران می‌توانند از طریق اشتراک‌گذاری فایل و همکاری با یکدیگر، روی پروژه‌های مشترک کار کنند و آنها را با کمک یکدیگر و به طور همزمان پیش ببرند.

سرور و تجهیزات ذخیره سازی

مقایسه  ذخیره ساز NAS با SAN

  1. NAS مبتنی بر اترنت است، در حالی که SAN می‌تواند از اترنت و کانال فیبر استفاده کند.
  2. NAS وابسته به شبکه LAN است و این شبکه محلی، وظیفه انتقال داده‌ها را از یک مکان به مکان دیگر در قالب بسته‌های داده بر عهده دارد. به همین دلیل، هنگام ترافیک زیاد، بسته‌های داده ممکن است با تاخیر به پایانه‌ها ارسال شود. این درحالی است که SAN، از یک شبکه مجزا برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند و افزایش ترافیک در شبکه LAN، به اختلال در ارسال اطلاعات منجر نمی‌شود.
  3. NAS می‌تواند از چندین پروتکل برای اتصال با سرورها از جمله NFS، SMB/CIFS و HTTP استفاده کند. اما SAN از پروتکل SCSI استفاده می‌کند که ممکن است سبب کاهش سرعت گردد.
  4. SAN نسبت یه NAS ارزان‌تر است.

DAS یا Direct attached Storage

ذخیره سازی متصل مستقیم (DAS) یک حافظه است که مستقیماً از طریق یک کابل به دستگاهی که قرار است اطلاعات آن را نگهداری کند متصل می‌شود. نمونه‌هایی از تجهیزات ذخیره سازی DAS عبارتند از هارد دیسک، فلش و درایو دیسک نوری.

همان‌طور که می‌بینید تجهیزات ذخیره سازی بسیار ساده هستند و همه ما بارها از آنها استفاده کرده‌ایم. با این حال، این تجهیزات با حجم بالاتر و به شکل اختصاصی نصب و استفاده می‌شوند. تجهیزات ذخیره سازی DAS دارای چندین هارد دیسک در یک محفظه بدون هیچ دستگاه شبکه‌ای مانند سوئیچ یا روتر هستند.

مزایای ذخیره سازی DAS به شرح زیر است:

پیاده‌سازی آسان: تجهیزات ذخیره سازی DAS به‌راحتی در دسترس هستند و پیکربندی و راه‌اندازی آنها آسان است. انین دستگاه‌ها دسترسی سریع و آسانی را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهند. DAS داخلی، در داخل سرور یا رایانه (به عنوان هارد داخلی) نصب شده است و آماده استفاده است. DAS خارجی نیز معمولا از طریق پورت USB قابل دسترسی است و مشابه با فلش‌ها و هارد‌هایی است که از طریق سیم به کامپیوتر متصل می‌گردند.

مقرون به صرفه بودن: DAS به نرم‌افزار یا سخت‌افزار خاصی نیاز ندارد و به طور مستقل عمل می‌کند. این ویژگی آن را به یک گزینه ارزان‌‌تر از SAN و NAS تبدیل می‌کند.

عملکرد: در استفاده از DAS هیچ مشکل تاخیری یا محدودیتی در پهنای باند شبکه وجود ندارد؛ زیرا سیستم به شبکه متصل نیست. بنابراین استفاده از DAS، هرچقدر هم که زیاد باشد تاثیری بر سرعت شبکه ندارد.

ذخیره سازی

مقایسه DAS با SAN و NAS

DAS فقط توسط رایانه یا سروری که به آن وصل است قابل استفاده است؛ درحالی‌که SAN و NAS به همه رایانه‌های شبکه دسترسی می‌دهند.

همچنین، مقیاس‌پذیری DAS در مقایسه SAN و NAS دشوار است. محدودیت فضای تجهیزات ذخیره سازی داخلی و خارجی و همچنین، پورت‌ها، امکان ذخیره بدون محدودیت اطلاعات را از کسب و کارها سلب می‌کند.

علاوه بر این  DAS بر خلاف دو شبکه دیگر هیچ مکانیزمی برای پشتیبان‌گیری و مدیریت مرکزی ندارد.

نکات مهم در خرید ذخیره ساز؛ کدام تجهیزات ذخیره سازی برای شما مناسب است؟

انتخاب هر کدام از تجهیزات ذخیره سازی DAS، SAN و NAS وابسته به نوع کسب‌وکار انجام می‌پذیرد. اگر یک کسب‌وکار کوچک با یک یا دو کامپیوتر دارید، DAS از همه روش‌ها مقرون‌به‌صرفه‌تر است. با این حال، با گسترش کسب‌وکار در ابتدا NAS و سپس SAN به کار خواهد آمد.

اگر کسب‌وکاری که تاسیس می‌کنید از ابتدا مبتنی بر حجم زیادی از داده‌های در حال افزایش است و یوزرهای زیادی در یک زمان نیاز به دسترسی به این اطلاعات دارند، انتخاب تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات SAN از بقیه گزینه‌ها منطقی‌تر است.